Klimat i pogoda

Większości Polaków Rosja kojarzy się ze srogą zimą, siarczystymi mrozami i ogromnymi zaspami śnieżnymi, które niemal przez cały rok zalegają na ulicach. Jednakże w tym państwie są również regiony, w których warunki pogodowe są podobne do chorwackich czy włoskich. Mowa tu miedzy innymi o Soczi, które leży w strefie klimatu wilgotnego subtropikalnego.

Na uwagę zasługuje fakt, że rozkład temperatur w ciągu roku jest podobnych do tych w Rzymie czy Barcelonie, ponieważ średnia temperatura w tym mieście wynosi 18,4 stopni Celcjusza. Warto dodać, że w czasie zimy temperatury są najczęściej dwucyfrowe na plusie. Ponadto, najniższa temperatura wody w ciągu roku wynosi 9 stopni Celcjusza, dlatego w Soczi nie brakuje ośrodków turystycznych, gdzie można spędzić miło urlop i zażywać kąpieli i słonecznych, i wodnych nad Morzem Czarnym, blisko granicy z Gruzją. Oprócz tego, w czasie zimy można chodzić w cienkich ubraniach, a nawet się opalać czy podziwiać palmy, powszechnie rosnące przy ulicach. Oczywiście, sezon turystyczny w tym regionie główie trwa od kwietnia do października i w tym czasie w komunistycznych hotelach możemy spotkać wielu rosyjskich nuworyszy.

Trzeba też zaznaczyć, że proporcje pomiędzy dniami słonecznymi a deszczowymi w ciągu lata i zimy są podobne. Nie ulega wątpliwości, że pod względem warunków pogodowych Soczi jest fenomenem. Gdy w mieście jest lato i słoneczna pogoda, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na wschód panuje sroga zima, gdzie w ośnieżonych górach można uprawiać różne dyscypliny sportowe. Warto powiedzieć o tym, że ten fakt został wykorzystany przez Rząd Federacji Rosyjskiej podczas starań o organizację Igrzysk Olimpijskich. Otóż, sportowcy o zwycięstwo w określonej konkurencji będą rywalizować w pobliżu Soczi, gdzie panuje zima i nie brakuje śniegu, a po zawodach będą mogli odpocząć w mieście, w którym nie brakuje słońca. Dlatego na pewno warunki klimatyczne i pogodowe miały duży wpływ na decyzję dotyczącą organizacji Igrzysk Olimpijskich właśnie w Soczi.

A, więc Soczi to miejsce, które niewielu osobom kojarzy się z Rosją. Jednakże na terenie tego obszernego państwa możemy odnaleźć regiony, który pod względem warunków pogodowych bardziej przypominają kraje śródziemnomorskie. W związku z powyższym warto się udać do Soczi, nie tylko na olimpiadę, ale i podczas wakacji zarówno zimowych jak i letnich, ponieważ nie można się tam nudzić.